Výzkum

Duševní onemocnění v rodině a jeho vliv na děti

Duševní onemocnění v rodině ovlivňuje dospělé i děti. Může přinést mnoho dobrého, ale i mnoho starostí. 

Jste rodič a máte vážné duševní onemocnění, které vyžaduje pravidelné užívání medikace, návštěvy u psychiatra, někdy dokonce hospitalizaci? Pečujete o dítě ve věku 6-18 let? Zapojte se do studie zaměřené na děti.

Cílem je zjistit, jaké mají děti problémy, co prožívají (např. sekundární stigmatizace, přebírání odpovědnost za rodiče, tabuizování tématu duševního onemocnění atd.), jaké jsou jejich potřeby a navrhnout účinné způsoby podpory. Výzkum přispívá k prevenci duševního onemocnění dětí.

ˇVaše účast ve studii bude obnášet nejprve společný rozhovor, kde obdržíte důležité informace. Pokud se rozhodnete k účasti, podepíšete informovaný souhlas, dále bude veden s vašim dítětem rozhovor na toto téma, pokud k tomu dá souhlas také dítě. ˇÚčast je dobrovolná, můžete vy i vaše dítě ze studie kdykoliv odstoupit. Získané informace jsou považovány za důvěrné a bude zajištěna jejich anonymita.


Co to je vážné duševní onemocnění?

Vážné duševní onemocnění je porucha, která se projevuje v emocích, chování a ve fungování v běžném životě. Takové onemocnění omezuje člověka v různých aktivitách, např. v zaměstnání, ve volném čase, v péči o domácnost, ve vztazích s druhými lidmi. Jedná se například o těžké deprese, vážnou obsedantně-kompulzivní poruchu, schizofrenii, schizoafektivní poruchu, bipolární poruchu apod. Máte-li jakékoliv dotazy, kontaktujte mne.

Podrobnější informace: Výzkum je řešen v rámci doktorského studijního programu "Spiritualita a etika v sociální práci," Teologické fakulty, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.