Vincek a Vrtulák

Představuji ti dva kamarády Vincka a Vrtuláka, s kterými se u mně v kanceláři můžeš potkat. Vincek má často strach z různých situací. Vrtulák zase bojuje se vztekem. Neznáš je také? Pokud u tebe bydlí podobní kamarádi, přečti si, jak se o ně můžeš nejlépe starat.

 

Jak se starat o Vincka                                                                               

  1. Každé ráno se ho zeptej, jak se má, jestli má dneska dost sil, aby svůj strach zvládl. Pokud ano, pochval ho! Pokud ne, ujisti ho, že mu pomůžeš.
  2. Pokud se mu přes den nedaří, pochovej ho a pohlaď. Nikdy mu za to nenadávej. Určitě se snaží, jak nejlépe umí. Speciálně nemá rád, když na něj někdo dělá „ty ty ty“.
  3. Na Vincka neplatí žádné zákazy. Určitě ale bude rád, když si s ním popovídáš o tom, co se mu přes den daří a co ne. Možná se ti i podaří zjistit, proč se mu nedařilo. Ale možná to neví, a to nevadí.
  4. Pokud bude mít Vincek obzvlášť špatný den, nezapomeň ho pochovat a pohladit dvojnásob.
  5. Nikdy se ho v tom největším strachu neptej, proč se chová, jak se chová. Můžete si o tom popovídat, až když ten největší nápor strachu přejde.
  6. Společně zkuste vymyslet, jak může Vincek strach překonat. Hodně pomáhá naučit se relaxovat, mít své bezpečné místo, kam se můžeš schovat, nebo na to místo alespoň myslet, když se schovat nemůžeš. Můžeš třeba vyzkoušet vyrobit si své vlastní štíty proto strachu. Začni od těch nejmenších strachů, s těmi to půjde nejlépe. Pak postupně něco vymysli i na ty větší, naposledy na ty největší.
  7. Popovídej si s Vinckem o tom, co vlastně strach je a jak se projevuje. Co se stane jako první, když cítíš strach? (např. třesou se ruce, nohy, pusa, nemůžeš se hýbat).
  8. Popovídejte si také o tom, v čem může být užitečné se někdy bát. I zvířata se bojí a mnohdy k tomu mají dobrý důvod.
  9. Nezapomeň, že každý si zaslouží, aby ho ostatní měli rádi.
  10. Když se ti nebude hned dařit, neztrácej hlavu. Důležité je, že v tom Vincek není sám.

Přeji ti hodně štěstí, ať se ti s Vinckem dobře daří!

 

Jak se starat o Vrtuláka                                                                                 

  1. Každé ráno se ho zeptej, jak se má, jestli má dneska dost sil, aby svůj vztek zvládl. Pokud ano, pochval ho! Pokud ne, ujisti ho, že mu pomůžeš.
  2. Pokud se mu přes den nedaří, pochovej ho a pohlaď. Nikdy mu za to nenadávej. Určitě se snaží, jak nejlépe umí. Speciálně nemá rád, když na něj někdo dělá „ty ty ty“.
  3. Na Vrtuláka neplatí žádné zákazy. Určitě ale bude rád, když si s ním popovídáš o tom, co se mu přes den daří a co ne. Možná se ti i podaří zjistit, proč se mu nedařilo.
  4. Pokud bude mít Vrtulák obzvlášť špatný den, nezapomeň ho pochovat a pohladit dvojnásob.
  5. Nikdy se ho v tom největším vzteku neptej, proč se chová, jak se chová. Můžete si o tom popovídat, až když ten největší nápor vzteku přejde.
  6. Společně zkuste vymyslet, jak může Vrtulák vztek překonat. Hodně pomáhá naučit se relaxovat, mít své bezpečné místo, kam se můžeš schovat, nebo na to místo alespoň myslet.
  7. Popovídej si s Vrtulákem o tom, co to vztek vlastně je a jak se projevuje. Co se stane jako první, když cítí vztek?
  8. Popovídejte si také o tom, v čem může být užitečné být někdy naštvaný. I zvířata jsou někdy naštvaná a mají k tomu dobrý důvod.
  9. Nezapomeň, že každý si zaslouží, aby ho ostatní měli rádi.
  10. Když se ti nebude hned dařit, neztrácej hlavu. Důležité je, že v tom Vrtulák není sám.

 Přeji ti hodně štěstí, ať se ti s Vrtulákem dobře daří!